Brigáda při studiu – má vliv na budoucí kariéru?

PR článek ČEZ brigáda při studiu

Studenti často řeší při studiu přivýdělek. Začal semestr a nejeden student přemýšlí nad tím, jak a kde si přivydělat.  Je brigáda právě jen o penězích?

Brigáda je o penězích. Ty jsou často tím prvním impulzem, proč si při studiu nějakou práci shánět. Ale důležité je si uvědomit, že brigáda je pro studenta první pracovní zkušenost. První kontakt s tím, jak to vypadá v zaměstnání.  A často i první pochopení, že to, co se učí ve škole je možná zajímavé, ale pro praxi nedostatečné.

Brigáda umožňuje osvojit si pracovní návyky. Musí někde být, včas, má odpovědnost a povinnost. Jeho kolegové, šéf, na něho spoléhají. V průběhu studia díky práci na částečný úvazek, má možnost ověřit si a utvrdit se v tom, co by opravdu chtěl dělat. A vůbec to nemusí být práce v oboru, který studuje. Když se podívám kolem sebe, ukazuje se, že málokdo se reálně živí tím, co vystudoval. Úkol školy je, naučit člověka myslet nějakým způsobem. Určitou optikou přistupovat k řešení problémů. Když student nepracuje, tak se zbavuje možnosti tuto znalost prověřit praxí.

Zároveň díky práci získává kontakty. V každé společnosti je spektrum pozic. Brigáda je skvělý způsob, jak se dívat kolem sebe a vidět, co to přesně znamená, pracovat jako ekonom, účetní, procesní manažer, co to fakticky znamená řídit lidi… A tak poměřit svůj „kariérní sen“ s realitou.

Ano, jsou specifické obory, které vyžadují větší studijní zápal a jsou i časově náročnější. Když se potkáváme při pohovorech s absolventy vysokých škol a někdo z nich řekne, že při studiu vysoké školy jen studoval, zarazí to.  A personalisty hned napadá otázka – proč? A ve většině případů pak při výběrech dostávají přednost lidé, kteří kromě znalosti a chuti se učit, umí nabídnout i něco navíc. Nejen znalost, ale i schopnost pracovat v týmu.

V rámci naší společnosti máme desítky lidí, kteří začínali při studiu pracovat na částečný úvazek např. na call centru. Díky tomu, že si osvojili procesy, nasákli firemní kulturu a byli dobří, někteří už v průběhu studia, jiní po něm, pokračovali na jiných pozicích a někteří z nich jsou dnes již experty a manažery. A patří k nejlepším zaměstnancům, které máme.

Ing. Gabriela Šimšová, pracuje jako HR Business Partner ve společnosti ČEZ Zákaznické služby, s.r.o.. Tato dceřinná společnost se zabývá péči o koncového zakázníka na zejména na zákaznických centrech napříč celou republikou a  ve dvou call centrech v Plzni a v Zábřehu na Moravě.

PR článek ČEZ brigáda při studiuZačínala jsem jsem jako operátor Call Centru a dnes je trénuju

napříč společností TeliaCall a ČEZ Zákaznické služby

Pamatuju si to jako dnes, když jsem v březnu roku 2006 přišla na výběrové řízení na pozici operátora Call centra na Zákaznickou linku ČEZ. V té době jsem ještě dálkově studovala a jsem si hledala přivýdělek. S podobným typem práce jsem neměla žádné zkušenosti, popravdě jsme věděla jen to, že ČEZ je firma, která dodává lidem elektřinu.

Na výběrovém řízení jsem uspěla a mohla se těšit na školení. K mému překvapení jsem zjistila, že ČEZ není jen firma, co dodává elektřinu, ale řeší širokou škálu požadavků.

„A pak, že práce operátora je monotónní a nudná :-).“ Dostala jsem se do skvělého týmu plného fajn lidí, kteří mi v mých začátcích pomáhali, a můj vedoucí mi byl opravdu oporou. Díky tomu všemu mě práce začala bavit.

Po roce brigády jsem dostala nabídku na plný pracovní úvazek přímo od ČEZ Zákaznické služby. Když v roce 2011 začal ČEZ nabízet zákazníkům zemní plyn, byla to příjemná změna, škála požadavků se opět o trochu rozšířila a získávání zákazníků mě bavilo a i finančně motivovalo. S příchodem zemního plynu přišla přímo ke mně nabídka být součástí nově vznikajícího týmu – Prodejního týmu.

Od února 2012 jsem byla postoupila z pozice  operátora na Zákaznické lince do oddělení Speciálních služeb do prodejního týmu. Potkala jsem opět kolektiv mladých lidí a vycházeli jsme tam spolu jako rodina.

Práce prodejce byla fajn, ale dlouhodobě jsem chtěla víc. Sebrala jsem odvahu a v létě 2014 jsem se přihlásila do výběrového řízení na nově vzniklou pozici Interního kouče na Call centru do oddělení Kvality Péče o zákazníka. Trochu jsem se zapotila, ale výběrové řízení jsem vyhrála. Znalosti a zkušenost z těch 8 let byly klíčové. Teď mým bývalým kolegům a nováčkům předávám své zkušenosti z role prodejce.

„Budu ráda, když se s někým z Vás setkám na vstupním školení a budu podporou i pro Vás.“

Zaujal Vás příběh Růženky? Chcete nastartovat svou kariéru podobně jako ona v jedné z největších energetických společností u nás?

Více informací zjistíte zde:

http://www.kdejinde.cz/cs/operator-call-centra.html

www.facebook.com/teliacall

 

1.3.2016